Stilfuld og kraftfuld tennisketcher – perfekt til let øvede spillere, der vil tage næste skridt!
Denne Wilson Roland Garros Triumph 2026 er ideel til spillere på let øvet niveau, der ønsker mere power og stabilitet i deres spil. Ketcheren kombinerer et elegant design inspireret af den ikoniske Grand Slam-turnering i Paris med stærke spilleegenskaber.
Det oversized hoved på 105 sq in giver en større sweetspot, hvilket gør det lettere at ramme rent og skabe mere kraft i slagene. Den let hovedlette balance sikrer samtidig bedre manøvredygtighed og kontrol, så du kan reagere hurtigt i pressede situationer.
Den åbne 16x19 strengstruktur giver god adgang til spin, mens Double Hole teknologien forbedrer både power og kontrol. Derudover bidrager Planar Beam og R Beam teknologierne til en mere stabil og komfortabel spilleoplevelse.
Oversized hoved giver større sweetspot og mere power.
Hovedlet balance sikrer god kontrol og manøvredygtighed.
16x19 strengmønster giver øget spinpotentiale.
Double Hole teknologi forbedrer power og føling.
Cushion-Aire grip giver høj komfort.
Leveres med fabriksopstrengning – dog anbefaler vi, at du tilkøber en professionel opstrengning, så ketcheren er 100% klar fra start.
Ekspertrådgivning: Til denne ketcher anbefaler vi en opstrengning med Wilson Revolve og 24 kg.
Desuden leveres den uden cover.
| Mærke: | Wilson |
|---|---|
| Farve: | Blå |
| Balance: | Hovedlet |
| Niveau: | Let øvet / Motionist |
| Spillertype: | Allround |
| Køn: | Unisex |
| Cover: | Medfølger ikke |
| Hovedstørrelse: | 105" |
| Eksakt vægt: | 298 g |
| Vægt interval: | 286-300 g |
| Længde: | 27,5" |
| Strengemønster: | 16 x 19 |
| Strenge: | Leveres med fabriksopstrengning |
| Profil: | 24 mm |
| Grebsstørrelse: | Greb 1 - Lille herrehånd / Normal kvindehånd / Greb 2 - Normal herrehånd |
| Grebsstørrelse | Online | Odense | Frederiksberg |
|---|---|---|---|
| Greb 1 - Lille herrehånd / Normal kvindehånd |
På lager
|
Udsolgt
|
Udsolgt
|
| Greb 2 - Normal herrehånd |
Udsolgt
|
Udsolgt
|
Udsolgt
|
Vælg den rigtige streng
Vi har en række strengtyper at vælge i mellem, som hver især bidrager med bestemte spilleegenskaber. Der er både strenge designet med fokus på kontrol, power, komfort eller spin. I oversigten, hvor du skal vælge en streng, kan du ud for hver streng se hvilke spilleegenskaber de tilføjer til din opstrengning.
Hårdheden af din opstrengning har betydning for din ketchers spilleegenskaber.
Stilfuld og kraftfuld tennisketcher – perfekt til let øvede spillere, der vil tage næste skridt!
Denne Wilson Roland Garros Triumph 2026 er ideel til spillere på let øvet niveau, der ønsker mere power og stabilitet i deres spil. Ketcheren kombinerer et elegant design inspireret af den ikoniske Grand Slam-turnering i Paris med stærke spilleegenskaber.
Det oversized hoved på 105 sq in giver en større sweetspot, hvilket gør det lettere at ramme rent og skabe mere kraft i slagene. Den let hovedlette balance sikrer samtidig bedre manøvredygtighed og kontrol, så du kan reagere hurtigt i pressede situationer.
Den åbne 16x19 strengstruktur giver god adgang til spin, mens Double Hole teknologien forbedrer både power og kontrol. Derudover bidrager Planar Beam og R Beam teknologierne til en mere stabil og komfortabel spilleoplevelse.
Oversized hoved giver større sweetspot og mere power.
Hovedlet balance sikrer god kontrol og manøvredygtighed.
16x19 strengmønster giver øget spinpotentiale.
Double Hole teknologi forbedrer power og føling.
Cushion-Aire grip giver høj komfort.
Leveres med fabriksopstrengning – dog anbefaler vi, at du tilkøber en professionel opstrengning, så ketcheren er 100% klar fra start.
Ekspertrådgivning: Til denne ketcher anbefaler vi en opstrengning med Wilson Revolve og 24 kg.
Desuden leveres den uden cover.
| Mærke: | Wilson |
|---|---|
| Farve: | Blå |
| Balance: | Hovedlet |
| Niveau: | Let øvet / Motionist |
| Spillertype: | Allround |
| Køn: | Unisex |
| Cover: | Medfølger ikke |
| Hovedstørrelse: | 105" |
| Eksakt vægt: | 298 g |
| Vægt interval: | 286-300 g |
| Længde: | 27,5" |
| Strengemønster: | 16 x 19 |
| Strenge: | Leveres med fabriksopstrengning |
| Profil: | 24 mm |
| Grebsstørrelse: | Greb 1 - Lille herrehånd / Normal kvindehånd / Greb 2 - Normal herrehånd |
Kontakt os på:
+45 65 90 66 90
Du er også velkommen til at sende en e-mail til: info@ketshop.dk
Vi besvarer din e-mail indenfor 24 timer på hverdage.
Butik: