Perfekt begyndertennisketcher med elegant Roland Garros-design – skabt til en god start på banen!
Wilson Roland Garros Elite 2026 er det oplagte valg til dig, der er ny i tennis og ønsker en ketcher, der gør det nemt at komme godt fra start. Den kombinerer et brugervenligt design med et elegant look inspireret af Roland Garros 2026.
Med sin længde på 27 tommer og lave vægt får du en ketcher, der er nem at manøvrere og samtidig giver god rækkevidde på banen. Det oversized hoved på 113 in² giver et stort sweetspot, som gør det lettere at ramme bolden rent og få succes i spillet fra første slag.
Volcanic Frame Technology øger stabiliteten i den lette ramme uden at gå på kompromis med power og manøvredygtighed.
Oversized hoved giver et stort sweetspot og høj spilbarhed.
16x19 strengemønster giver en god balance mellem power og boldføling.
Cushion-Aire Grip sikrer en blød og komfortabel grebsfølelse.
Let konstruktion gør ketcheren nem at håndtere for begyndere.
Leveres med fabriksopstrengning – men vi anbefaler at tilkøbe en professionel opstrengning, så ketcheren er 100% klar fra start.
Ekspertrådgivning: Vi anbefaler en opstrengning med Wilson Revolve og 24 kg.
Leveres uden cover.
| Mærke: | Wilson |
|---|---|
| Farve: | Blå |
| Balance: | Even balance |
| Niveau: | Begynder / Let øvet / Motionist |
| Spillertype: | Allround |
| Køn: | Unisex |
| Cover: | Medfølger ikke |
| Hovedstørrelse: | 113" |
| Eksakt vægt: | 253 g |
| Vægt interval: | 251-270 g |
| Længde: | 27" |
| Strengemønster: | 16 x 19 |
| Strenge: | Leveres med fabriksopstrengning |
| Profil: | 25,3 mm |
| Grebsstørrelse: | Greb 2 - Normal herrehånd / Greb 3 - Stor herrehånd |
| Grebsstørrelse | Online | Odense | Frederiksberg |
|---|---|---|---|
| Greb 2 - Normal herrehånd |
På lager
|
Udsolgt
|
Udsolgt
|
| Greb 3 - Stor herrehånd |
På lager
|
Udsolgt
|
Udsolgt
|
Vælg den rigtige streng
Vi har en række strengtyper at vælge i mellem, som hver især bidrager med bestemte spilleegenskaber. Der er både strenge designet med fokus på kontrol, power, komfort eller spin. I oversigten, hvor du skal vælge en streng, kan du ud for hver streng se hvilke spilleegenskaber de tilføjer til din opstrengning.
Hårdheden af din opstrengning har betydning for din ketchers spilleegenskaber.
Perfekt begyndertennisketcher med elegant Roland Garros-design – skabt til en god start på banen!
Wilson Roland Garros Elite 2026 er det oplagte valg til dig, der er ny i tennis og ønsker en ketcher, der gør det nemt at komme godt fra start. Den kombinerer et brugervenligt design med et elegant look inspireret af Roland Garros 2026.
Med sin længde på 27 tommer og lave vægt får du en ketcher, der er nem at manøvrere og samtidig giver god rækkevidde på banen. Det oversized hoved på 113 in² giver et stort sweetspot, som gør det lettere at ramme bolden rent og få succes i spillet fra første slag.
Volcanic Frame Technology øger stabiliteten i den lette ramme uden at gå på kompromis med power og manøvredygtighed.
Oversized hoved giver et stort sweetspot og høj spilbarhed.
16x19 strengemønster giver en god balance mellem power og boldføling.
Cushion-Aire Grip sikrer en blød og komfortabel grebsfølelse.
Let konstruktion gør ketcheren nem at håndtere for begyndere.
Leveres med fabriksopstrengning – men vi anbefaler at tilkøbe en professionel opstrengning, så ketcheren er 100% klar fra start.
Ekspertrådgivning: Vi anbefaler en opstrengning med Wilson Revolve og 24 kg.
Leveres uden cover.
| Mærke: | Wilson |
|---|---|
| Farve: | Blå |
| Balance: | Even balance |
| Niveau: | Begynder / Let øvet / Motionist |
| Spillertype: | Allround |
| Køn: | Unisex |
| Cover: | Medfølger ikke |
| Hovedstørrelse: | 113" |
| Eksakt vægt: | 253 g |
| Vægt interval: | 251-270 g |
| Længde: | 27" |
| Strengemønster: | 16 x 19 |
| Strenge: | Leveres med fabriksopstrengning |
| Profil: | 25,3 mm |
| Grebsstørrelse: | Greb 2 - Normal herrehånd / Greb 3 - Stor herrehånd |
Kontakt os på:
+45 65 90 66 90
Du er også velkommen til at sende en e-mail til: info@ketshop.dk
Vi besvarer din e-mail indenfor 24 timer på hverdage.
Butik: