Stilfuld og kraftfuld tennisketcher – perfekt til spillere, der vil løfte deres spil!
Denne Wilson Roland Garros Equipe HP 2026 kombinerer et elegant design inspireret af den ikoniske Grand Slam-turnering i Paris med stærke spilleegenskaber. Ketcheren er udviklet til spillere, der ønsker en god blanding af power, spin og en behagelig spillefølelse.
Den lidt tungere konstruktion giver ekstra stabilitet i slagene, mens det åbne 16x19 strengemønster gør det lettere at generere både fart og spin. Samtidig bidrager Perimeter Weighting System til en mere stabil ramme og en mere komfortabel boldkontakt i hvert slag.
Perimeter Weighting System øger stabiliteten og forbedrer balancen gennem hele svinget.
16x19 strengemønster giver god adgang til spin og power.
Cushion-Aire Grip sikrer høj komfort og hjælper med at absorbere fugt.
101 in² hoved giver en god kombination af kontrol og tilgivelse.
Let hovedlet balance giver en behagelig kombination af stabilitet og manøvredygtighed.
Leveres med fabriksopstrengning – dog anbefaler vi, at du tilkøber en professionel opstrengning, så ketcheren er 100% klar fra start.
Ekspertrådgivning: Til denne ketcher anbefaler vi en opstrengning med Wilson Revolve og 24 kg.
Desuden leveres den uden cover.
| Mærke: | Wilson |
|---|---|
| Farve: | Blå |
| Balance: | Hovedlet |
| Niveau: | Motionist / Øvet |
| Spillertype: | Allround / Power |
| Køn: | Unisex |
| Cover: | Medfølger ikke |
| Hovedstørrelse: | 101" |
| Eksakt vægt: | 286 g |
| Vægt interval: | 286-300 g |
| Længde: | 27" |
| Strengemønster: | 16 x 19 |
| Strenge: | Leveres med fabriksopstrengning |
| Profil: | 23 mm |
| Grebsstørrelse: | Greb 2 - Normal herrehånd / Greb 3 - Stor herrehånd |
| Grebsstørrelse | Online | Odense | Frederiksberg |
|---|---|---|---|
| Greb 2 - Normal herrehånd |
På lager
|
Udsolgt
|
Udsolgt
|
| Greb 3 - Stor herrehånd |
På lager
|
Udsolgt
|
Udsolgt
|
Vælg den rigtige streng
Vi har en række strengtyper at vælge i mellem, som hver især bidrager med bestemte spilleegenskaber. Der er både strenge designet med fokus på kontrol, power, komfort eller spin. I oversigten, hvor du skal vælge en streng, kan du ud for hver streng se hvilke spilleegenskaber de tilføjer til din opstrengning.
Hårdheden af din opstrengning har betydning for din ketchers spilleegenskaber.
Stilfuld og kraftfuld tennisketcher – perfekt til spillere, der vil løfte deres spil!
Denne Wilson Roland Garros Equipe HP 2026 kombinerer et elegant design inspireret af den ikoniske Grand Slam-turnering i Paris med stærke spilleegenskaber. Ketcheren er udviklet til spillere, der ønsker en god blanding af power, spin og en behagelig spillefølelse.
Den lidt tungere konstruktion giver ekstra stabilitet i slagene, mens det åbne 16x19 strengemønster gør det lettere at generere både fart og spin. Samtidig bidrager Perimeter Weighting System til en mere stabil ramme og en mere komfortabel boldkontakt i hvert slag.
Perimeter Weighting System øger stabiliteten og forbedrer balancen gennem hele svinget.
16x19 strengemønster giver god adgang til spin og power.
Cushion-Aire Grip sikrer høj komfort og hjælper med at absorbere fugt.
101 in² hoved giver en god kombination af kontrol og tilgivelse.
Let hovedlet balance giver en behagelig kombination af stabilitet og manøvredygtighed.
Leveres med fabriksopstrengning – dog anbefaler vi, at du tilkøber en professionel opstrengning, så ketcheren er 100% klar fra start.
Ekspertrådgivning: Til denne ketcher anbefaler vi en opstrengning med Wilson Revolve og 24 kg.
Desuden leveres den uden cover.
| Mærke: | Wilson |
|---|---|
| Farve: | Blå |
| Balance: | Hovedlet |
| Niveau: | Motionist / Øvet |
| Spillertype: | Allround / Power |
| Køn: | Unisex |
| Cover: | Medfølger ikke |
| Hovedstørrelse: | 101" |
| Eksakt vægt: | 286 g |
| Vægt interval: | 286-300 g |
| Længde: | 27" |
| Strengemønster: | 16 x 19 |
| Strenge: | Leveres med fabriksopstrengning |
| Profil: | 23 mm |
| Grebsstørrelse: | Greb 2 - Normal herrehånd / Greb 3 - Stor herrehånd |
Kontakt os på:
+45 65 90 66 90
Du er også velkommen til at sende en e-mail til: info@ketshop.dk
Vi besvarer din e-mail indenfor 24 timer på hverdage.
Butik: